Careers

Join our team!

Grow a successful career within the IT industry!

Working Principles

Results orientation, continuous development, leadership, professionalism, ownership, care for the team and clients.

#HARDWORK
Work smart, work hard!
#OWNERSHIP
Be ambitious and create your own opportunities!
#COLLABORATE
Be a member of the team, collaborate, have fun!
#SOLVER
Solve It! Be part of the solution!

Company Benefits

Training and certifications

IT training courses and personal certifications for improving knowledge and increasing skills.

Competitive salary

Motivating remuneration, paid on time. Performance bonuses.

Added non-salary benefits

RSD offers added non-salary facilities to its employees, including cultural and teambuilding activities.

Continuous professional growth

Access to international practices and the opportunity to rise to greater roles within the company.

Advantageous working conditions

RSD offers a job adapted to the needs of employees, access to ultramodern equipment. Work shifts of 8 hours per day.

A friendly team

Young and full of energy, well-informed, ready to solve any problem.

"RSD - compania care m-a făcut să-mi depășesc limitele. Am îmbrățișat o nouă lume, cea a tehnologiei."
Elena Scobioală
Marketing Manager
"Aici am învățat că suntem responsabili de ceea ce suntem, ce avem, ce devenim și tot ce reușim."
Cristian Tatarov
Senior Sales Manager
"Ai încredere în tine. Cunoaști mai multe decât crezi că știi! Acesta este motto-ul nostru la RSD."
Inga Gincu
Business Development Manager

Want to become a part of the RSD success story?

Give us a shout! Send us your resume here, with a cover letter, and we will get in touch.

Vacant positions

We are looking for people with quality work-ethic, eager to grow professionally and bring change to the IT industry of Moldova.

Inginer de Sistem Software

Responsabilități:

  • Conducerea proiectelor pentru solutii IT&C;
  • Asigurarea functionalitatii, monitorizarea si dezvoltarea solutiilor IT&C implementate;
  • Instruirea personalului pentru utilizarea tehnologiilor IT&C implementate;
  • Coordonarea echipelor de specialiști.

Cerințe:

  • Studii superioare de specialitate finalizate sau in curs de finalizare;
  • Cunostinte si abilitati practice in domeniul, IT;
  • Cunoasterea limbii engleze constituie un avantaj
  • Aptitudini şi abilităţi personale:
  • Abilităţi de comunicare;
  • Eficienţă şi organizare;
  • Iniţiativă;
  • Calităţi personale apreciate
  • Spirit organizatoric;
  • Implicare şi dăruire;
  • Capacitate şi abilitate în lucrul cu oamenii;
  • Punctualitate.

Condiții:

  • Program de lucru 9.00-18.00, luni-vineri;
  • Salariu motivant achitat la timp + bonusuri.

Cei interesați sunt rugați să expedieze  CV-ul la adresa [email protected].  Detalii la 022 210 208

Manager de vânzări

  • Căutarea clienților noi;
  • Elaborarea propunerilor comerciale;
  • Organizarea întîlnirilor și convorbirilor de afaceri;
  • Încheierea contractelor;
  • Suportul relații de lunga durată;
  • Gestionarea și menținerea comenzilor.

Cerințe:

  • Studii superioare;
  • Cunoașterea perfectă a limbilor română și rusă;
  • Experiența de lucru în domeniul vînzărilor constituie un avantaj;
  • Abilități de elaborare propunerilor comerciale, de organizare prezentațiilor, abilitatea de comunicare resultativă cu clienții, capacitatea de a susține și dezvolta relații de lunga durată;
  • Atitudine responsabilă față de procesul de lucru;
  • Sinceritate, onestitate, individualitate.